Достапни линкови

Ирак бара помош од САД во борбата против милитантите


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Забари
Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Забари изјави дека Багдад побарал од САД да спроведат воздушни напади против милитантите од Исламската држава на Ирак и Левант кои ја презедоа контролата врз северниот дел на земјата. Според него, барањето било поднесено врз основа на билатералниот безбедносен договор меѓу двете земји. Зебари додаде и дека воениот пристап нема да биде доволен, туку дека потребни се и драстични политички решенија.
XS
SM
MD
LG