Достапни линкови

Казахстан ја ограничува продажбата на алхохол


Казхстан ќе ја ограничи продажбата на алхохол, соопшти кабинетот на претседателот Нурсултан Назарбаев. Тој денеска ги потпишал измените за дополнување на Законот за продажба на алхохолни пијалоци. Според нив, алхохолните пијалоци кои достигнуваат јачина над 30 отсто ќе бидат забранети за продажба, но ќе може да се служат во баровите и рестораните помеѓу девет и дванаесет часот навечер. Предлог-законот забаранува таквиот вид на алхохол да се продава на бензиските станици, како и во спортски и образовни објекти.
XS
SM
MD
LG