Достапни линкови

ОН со нов извештај за ситуацијата во Украина


Кабинетот на високиот претставник на ОН за човекови права соопшти дека постојат докази за киднапирања, нелегални апсења, тортура и убиства во источна Украина, која е под контрола на сепаратистите. Во извештајот се наведени и загрижувачите трендови кои се појавиле во Крим. Извештајот го опфаќа перидот од 7 мај до 7 јуни, и е третиот на мисијата за човекови права на ОН, која од март ја мониторира ситуацијата во Украина.
XS
SM
MD
LG