Достапни линкови

Барање за прекин на пребројувањето на гласовите во Авганистан


Абдула Абдулах
Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдулах повика да биде прекинато пребројувањето на гласовите поради наводите за нерегуларности и побара од ОН да го надгледуваат процесот. Тој изјави дека не и верува повеќе на Независната изборна комисија и ги повика неговите изборни набљудувачи да ги напуштат позициите и да престанат да го мониторираат пребројувањето. Абдулах победи на првиот круг од изборите со освоени 45 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG