Достапни линкови

Средба на шефовите на дипломатија на Русија и Азербеџан


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот азербеџански колега Елмар Мамадијаров.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оствари средба со неговиот азербеџански колега Елмар Мамадијаров. Двајцата министри изјавија дека разговорот бил фокусиран на натамошен развој на билатералните односи, ситуацијата околу сепаратистичкиот регион Нагорно Карабах, како и кризата во Украина.
Лавров посочи дека Азербеџан не бил поканет да се приклучи на Царинската унија предводена од Русија или Евроазиската екомомска унија, но дека Москва ќе ја прифати секоја земја која е заинтересирана за соработка.
XS
SM
MD
LG