Достапни линкови

Отстранета барикадата на мостот во Митровица


Бетонската барикада на главниот мост на реката Ибар која го раздвојува северниот од јужниот дел на Митовица денеска била отстранета. Акцијата која минала без инциденти, била набљудувана од припадници на италијанскиот контингент на КФОР и од Косовската полициска служба. Барикадата беше поставена во 2011 година во знак на протест поради намерата тој дел на Косово да се интегрира во косовскиот систем.
XS
SM
MD
LG