Достапни линкови

Нов руски амбасадор во Грција


Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Андреј Маслов за нов амбасадор во Грција, на местото на Владимир Чиквишвили кој оди во пензија. Маслов во моментов е директор на четвртиот оддел во руското Министерство за надворешни работи кој ја вклучува и Грција. Според руските медиуми, кои го објавија назначувањето, Грција нема намера да воведе построги барања за издавање визи за руските граѓани поради ситуацијата во Украина.
XS
SM
MD
LG