Достапни линкови

Средба на лидерите на Хрватска, Словенија и Австрија


Брдо кај Крањ
Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, словенечката премиерка во оставка Аленка Братушек и австрискиот канцелар Вернер Фајман во петок ќе се сретнат на Брдо кај Крањ. Целта на разговорите ќе биде зајакнување на соработката во рамките на ЕУ.
Фајман изјави дека средбите со државните претставници од регионот е да се промовира идејата на мирот по повод одбележувањето на 100-годишнината од почетокот на Првата светска војна, а ќе се разгледува и помошта за настраданите подрачја во поплавите и ќе се даде поддршка на политичките реформи во земјите на југоисточна Европа.
XS
SM
MD
LG