Достапни линкови

Голем број на загинати во борбите во Ирак


Голем број на луѓе загинале, меѓу кои и многу затвореници во борбите меѓу ирачките безбедносни сили и сунитските милитанти од Исламската држава Ирак и Левант, соопштија жителите и официјални претставници. Во меѓувреме кабинетот на ирачкиот премиер Нури Ал Малики ја обвини Саудиска Арабија за финансиска и морална помош на милитантите. Како што се јавува милитантите се обидуваат да се пробијат кон главниот град, Багдад.
XS
SM
MD
LG