Достапни линкови

Продолжуваат преговорите за нуклеарната програма на Иран


Иранскиот претседател Хасан Рохани
Преговорите помеѓу Иран и шесте светски сили продолжуваат денеска во Виена со цел да се постигне траен договор со кој ќе се ограничи нуклеарната програма на Иран. Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија сакаат Техеран да ги намали своите активности за збогатување ураниум и да им дозволи на меѓународните експерти подобар пристап до иранските нуклеарни постројки. Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека споровите може да бидат решени со добра волја и флексибилност. Преговорите ќе траат до 21 јуни.
XS
SM
MD
LG