Достапни линкови

Ал Шабаб презема одговорност за нападот во Кенија


Илустрација
Милитантите на Ал Шабаб од Сомалија ја преземаа одговорноста за нападот врз крајбрежниот град Мпектони во Кенија во која загинаа најамалку 48 лица. Тие соопштија дека нападот е одмазда за военото присуство на Кенија во нивната земја. Милитантите ја нападнале полициската станица, банката, а запалиле и два хотела. Се стравува дека бројот на загинатите не е конечен.
Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Австралија и Канада предупредија на можни нови терористичлки напади во Кенија.
XS
SM
MD
LG