Достапни линкови

Истрага за изборни нерегуларности во Авганистан


Гласањето на изборите во Авганистан
Авганистанските власти започнаа истрага за изборните нерегуларности за време на претседателските избори изнесени од страна на еден од кандидатите Абдула Абдулах. Тој обвини дека шефот на независната изборна комисија Зиа ул Хак Амархаил се обидел да земе дел од неупотребените гласачки ливичиња. Министерството за внатрешни работи соопшти дека резултатите од истрагата ќе бидат набрзо соопштени.
Пребројувањето на гласовите од изборите е во тек, а во трката за претседателската функција останаа поранешниот министер за надворешни работи Абдула и поранешниот министер за финансии Ашраф Џани.
XS
SM
MD
LG