Достапни линкови

Терористички напад на сомалијски милитанти во Кенија


Најмалку 48 луѓе биле убиени при нападот на милитантите на Ал Шабаб од Сомалија врз крајбрежниот град Мпектони во Кенија. Милитантите ја нападнале полициската станица, банката, а запалиле и два хотела. Се страхува дека бројот на загинатите не е конечен. Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Австралија и Канада предупредија на можни нов терористичлки напади во Кенија. Милитантите на Ал Шабаб најавија дека ќе извршуваат терористички напади во Кенија, како одговор на кенијското воено присуство во Сомалија.
XS
SM
MD
LG