Достапни линкови

Рохани- Нуклеарен договор е можен ако има добра воља


Иранскиот претседател Хасан Рохани ги повика светските сили да постигнат договор со Техеран во врска со нуклеарната програма до 20 ти јули . Рохани рече дека спорт може да се реши со добра волја и флексибилност.Иран и шесте светски сили ќе одржат нова рунда разговори во Виена од 16-20 јуни. На претходната рунда преговори во Виена минатиот месец се појавија тешкотии, кога стана јасно дека бројот на нуклерани постројки кои Иран сака да ги задржи е поголем од она што е прифатливо за Западот.
XS
SM
MD
LG