Достапни линкови

Денеска продолжуваат преговорите за рускиот гас за Украина


Украински официјални лица изјавија дека денеска попладне ќе продолжат трилатералните разговори -Русија -Украина - ЕУ кои имаат за цел спречување на можноста Русија да престане на Украина да и испорачува гас.Разговорите се со посредство на комесарот за енергија на ЕУ, Гинтер Етингер .До ова дојде откако Москва се закани дека ќе ги намали испораките за Украина ако Киев до понеделник не го плати долгот кој изнесува 1,95 милијарди долари. Таквата одлука на Гаспром би можело да загрози и голем број земји членки на ЕУ кои со гас се снабдуваат преку Украина.
XS
SM
MD
LG