Достапни линкови

Авганистанците гласаат на претседателските избори


И покрај заканите од талибанците,Авганистанците излегоа на претседателските избори да гласаат за наследник на досегашниот претседател Хамид Карзаи.
Авганистанците бираат меѓу поранешниот министер за надворешни работи, Абдула Абдула и поранешниот министер за финансии Ашраф Гани.Независната изборна комисија оцени дека изборниот процес е успешен, но оти 120 избирачки места не биле отворени поради безбедносни ризици. Абдула се смета за главен фаворит.Првиот круг од изборите, се одржаа на 5 април. Конечните резултати се очекува да бидат објавени на 22 јули.
XS
SM
MD
LG