Достапни линкови

Порошенко прогласи ден на жалост


Украинскиот претседател Петро Порошенко прогласи ден на жалот за утре поради убиените укрински војници во досега најкрвавиот напад врз националлните трупи од про-руските сепаратисти во источниот дел на земјата.

49 војници загинаа кога руските сепаратистички борци синиќа во регионот Луганск во источна Украина соборија армиски транспортен авион.Транспортниот авион ИЛ-76 бил соборен при обид да слета на аеродромот Луганск каде сепартистите контролираат поголем дел од оваа област.

Украина е во тага, но ние силно ја продолжуваме борбата за мир, рече денеска Порошенко. Киев започна воена операција за да го порази сепаратистите во источна Украина.
XS
SM
MD
LG