Достапни линкови

Брисел и Москва - Трипартитни консултации


Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин и претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо со согласија да се одржат косултации во рамки на трипартитната група Русија -Европска Комисија -Украина на стручно и мнистерско ниво, соопшти Кремаљ. Путин и Баросо синоќа во телефонски разговор размениле мислења за кризата во Украина и наплатата на долгот на Киев за испорачаниот руски гас, како и за подготовките за потпишување на Општиот договор меѓу Украина и ЕУ, јавија агенциите. Трипартитните консултации се планирани во коннтекст на општиот договор што го подготвуваат ЕК и Украина за потпишување.
XS
SM
MD
LG