Достапни линкови

Експлозиите не ги попречија претседателските избори во Авганистан


Гласачите денеска во голем број излегоа на избирачките места во Кабул на вториот круг од претседателските избори, и покрај извештаите за три експлозии во северниот дел на Кабул и една во западниот дел. Министерството за внатрешни работи потврди дека најмалку една ракета паднала јужно од меѓународниот аеродром во Кабул и оти имало експлозијата во западниот дел на Кабул, непосредно пред почетокот на гласањето во Авганистан. Министерството соопшти дека нема жртви и дека експлозиите не ја прекинале работата на изборните органи. Талибанците претходно се заканија со напади, предупредувајќи дека Авганистанците треба да останат далеку од избирачките места Авганистанците бираат меѓу поранешниот министер за надворешни работи, Абдула Абдула и поранешниот министер за финансии Ашраф Гани .
XS
SM
MD
LG