Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН разговараше за Ирак


Советот за безбедност на Обединетите нации разговараше за состојбата во Ирак каде што неделава бунтовниците од Исламска држава Ирак и Левант, двете групи што се поврзуваат со Ал-каеда преземаа два главни ирачки града, Тикрит и Мосул.

Рускиот амбасадор и претседавач со советот Виталиј Чуркин рече дека пратеникот на ОН за Ирак, Николај Младенов преку видео врска им соопштил дека нема непосредна опасност од ширење насилствата кон Багдад.
XS
SM
MD
LG