Достапни линкови

Масовни смени на судии и обвинители во Турција


Турската Влада смени над 2.500 судии, обвинители и административни службеници во судовите во различни делови на земјата, пишува турскиот весник на англиски јазик „Хуриет дејли њуз“.

Наредбата за смена на магистратите се разгледува како најсериозниот удар на Владата врз „паралелната држава“, како што ја нарекува заедницата на исламскиот проповедник Фејтулах Ѓулен, кој има влијание врз полицијата и правосудството.
XS
SM
MD
LG