Достапни линкови

Лукашенко со препораки до Србија


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Србија мора да одржува баланс меѓу Истокот и Западот. Во интервју за српските медиуми пред посетата на Белград, Лукашенко изјавил дека Србија, која е опкружена од земји членки на ЕУ, треба да гради добри односи и со Русија и Белорусија. Според него, земјите на ЕУ утврдиле дека стабилна Украина и Белорусија е подобра опција отколку војна.
XS
SM
MD
LG