Достапни линкови

Вучиќ во Берлин на разговори со Меркел


Српскиот премиер Александар Вучиќ, на покана од германската канцеларка Ангела Меркел, денееска ќе престојува во Берлин. Како што е најавено, Вучиќ и Меркел ќе разговараат за потребните реформи во Србија, за нормализација на односите меѓу Белград и Прштина, како и за српската позиција во однос на кризата во Украина. Вучиќ најави дека патува за Берлин со понуда за пријателство и со став дека Србија сака да биде доверлив сојузник на Германија.
XS
SM
MD
LG