Достапни линкови

Обама фрустриран од неусвојувањето мерки против оружјето


Американскиот претседател Барак Обама изрази фрустрираност од неизгласувањето на мерките за поголема контрола на оружјето во САД. До ваквиот став на Обама доаѓа по неколкуте случаи на престрелки во земјата, од кои, најновата вчера во училиште во Орегон, во која загинаа две лица. Во почетокот на 2013-та Обама предложи закони за поголема контрола на оружјето, но тие пропаднаа по притисоците од лоби групите за производство на оружје.
XS
SM
MD
LG