Достапни линкови

Воени маневри на Русија и НАТО во Калининград и Балтикот


Калининград
Русија започна воени маневри во нејзината европска ексклава, Калининград, на 10 јуни, еден ден откако НАТО започна воени вежби во близина на руската граница во Латвија, Литванија и Естонија.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека во воените вежби се вклучени Балтичката флота и руските воздухопловни сили.

Калининград, најзападниот регион на Русија се наоѓа меѓу ЕУ и земјите членки на НАТО Литванија и Полска.

Вежбите доаѓаат во време на тензии меѓу НАТО и Русија по руското припојување на украински Крим.
XS
SM
MD
LG