Достапни линкови

Ирак - милитантите во офанзива во Мосул


Мосул
Милитантите во северниот град на Ирак од Мосул ја повратија контролата врз седиштето на провинциската влада.
Десетици силно вооружени милитанти упаднаа во зградата на Владата во Нинева, а гувернерот Ател ал Нуџаифи успеал да избега.

Претходно, тој упати апел до жителите на градот да се борат против милитантите. По неколку дневни борби, милитанти сега ја контролираат западната страна на Мосул и, според некои извештаи, напредувале на југ кон воената база. Поранешното упориште на Ал Каеда,

Мосул се наоѓа на 360 километри северозападно од Багдад и е втор по големина град во Ирак.
XS
SM
MD
LG