Достапни линкови

Порошенко побара хуманитарен коридор за источна Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди создавање хуманитарни коридори за да се овозможи граѓаните да се извлечат од источните региони каде што борбите со про-руските сепаратисти продолжуваат.

Планот има за цел да се спречат нови жртви во зоната на анти - терористичката операција. Министерството за надворешни работи на Украина вчера соопшти дека Москва и Киев постигнале "меѓусебно разбирање" за клучните делови од планот предложен од страна на Порошенко за прекин на насилството на истокот на земјата.
XS
SM
MD
LG