Достапни линкови

Турција и Иран за интензивирање на меѓусебната трговија


Претседателите на Турција и на Иран Абдула Ѓул и Хасан Рохани
Претседателите на Турција и на Иран Абдула Ѓул и Хасан Рохани денеска соопштија дека се договориле да ги интензивираат напорите за двојно зголемување на билатералната трговија. „Донесовме одлука за двојно зголемување на билатералната трговија која треба да достигне 30 милијарди долари годишно, рече Рохани на заедничката прес конференцијата со Ѓул во Анкара. Двајцата претседатели посочија дека разговарале и за прашања поврзани со борбата против тероризмот и екстремизмот во регионот, како и за ситуацијата во Сирија.
XS
SM
MD
LG