Достапни линкови

Женева - разговори за иранската нуклеарна програма


Абас Аракчи
Во Женева денеска почнуваат дводневни разговори меѓу дипломати на САД и Европската Унија со иранските преговарачи.

Иранскиот заменик министер за надворешни работи, Абас Aракчи се состанува со шефот за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон и со американскиот заменик државен секретар Вилијам Барнс.

Преговарачите се обидуваат да финализира сеопфатен нуклеарен договор пред 20 јули.
XS
SM
MD
LG