Достапни линкови

Околу 36 килограми марихуана запленети на Богородица


Над 35 килограми марихуана се запленени на граничниот премин Богородица со што е пресечен меѓународен канал за недозволена трговија со наркотичка дрога, соопшти Министерството за внатрешни работи.
Дрогата била по потекло од Албанија и преку Македонија и Грција требало да биде пренесена до земјите од Западна Европа.
Од МВР денеска информираа дека дрогата е пронајдена при претрес на возило марка „пежо партнер“ со грчки таблички управувано од 32-годишниот З.Р, албански државјанин. При претресот царинските службеници користеле куче трагач на наркотичка дрога.
Марихуната била сместена во специјално изработен бункер во задниот дел од возилото предвиден за багаж. Спакувана била во 35 пакувања завиткани со кафеава селотејп лента. Покрај дрогата пронајден е и еден пиштол марка „црвена застава ТТ“ и рамка со седум куршуми калибар 7,62.
По извршеното вештачење утврдено е дека се работи за 36.300 грама марихуана со висок квалитет која при продажба на нарко пазарот би достигнала цена од околу 100.000 евра.
Против возачот ќе биде поднесена кривична пријава за „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи„.
Од МВР информираат дека во текот на денешниот ден обвинитетиот ќе биде изнесен пред судија.
Полицијата презема дополнителни мерки и активности за обезбедување на докази за други лица евентуално инволвирани во случајот.
XS
SM
MD
LG