Достапни линкови

Бајден на средби со Порошенко и Јацењук


Белата куќа соопшти дека американскиот заменик претседател Џо Бајден планира да се сретна со укранскиот нов шеф на државата Петро Порошенко и со премиерот Арсениј Јацењук, како и со молдавскиот претседател Николае Тимофто за време на денешната инаугурација во Киев.
Тема на разговорите со Порошенко и со Јаценуќ се очекува да бидат агендата на украинската влада за демократски реформи, економски развој и надминување на кризата.
Со молдавскиот претседател Бајден се очекува да разговара за регионалниот развој.
XS
SM
MD
LG