Достапни линкови

Албанија размислува за кредит од 500 милиони евра


Eди Рама
Албанија размислува да земе нов кредит од 500 милиони евра во 2015 година. Заемот ќе биде во форма на кредит или еврообврзници. Ваква најава има од министерот за финансии Шкелќим Цани.
Албанија веќе зеде кредит 331 милиони евра од ММФ и 220 милиони евра од Светска банка, но се чини дека има потреба од многу поголеми фондови, јави МИА од Тирана.
XS
SM
MD
LG