Достапни линкови

Прва средба на Путин со Порошенко


Рускиот претседател Владимир Путин денеска остварил кратка средба со новиот претседател на Украина Петро Порошенко, на маргините на одбележувањето на Денот Д во Нормандија. Со тоа, како што се оценува, се отвора можност Москва да го признае новото украинско раководство и да започнат преговори за примирје во источна Украина. Како што пренесува прес службата на францускиот претседтател, Путин и Порошенко разговарале и за економските последици од кризата во Украина.
XS
SM
MD
LG