Достапни линкови

Напади во ирачкиот град Самара


Во градот Самара, во источниот дел на Ирак денеска дојде до големи напади на милитанти поврзани со терористичката мрежа Ал Каида, при што имало и жртви. Се наведува дека добровооружени луѓе од неколку правци нападнале предградијата на Самара. Во овој град во кој живеат 350 илјади луѓе е сместена Златната џамија, едно од најсветите места на шиитските муслимани.
XS
SM
MD
LG