Достапни линкови

Брисел - состанок на НАТО за Авганистан


Андерс Фог Расмунсен
Во Брисел денеска ќе биде одржан состанок на министрите за одбрана на Северноатлантскиот совет на Алијансата со земјите кои не се дел од НАТО, а придонесуваат во мисијата ИСАФ во Авганистан.

На состанокот ќе присуствуваат и министерот за одбрана на Авганистан, Басмила Кан Мохамади, високиот претставник на ЕУ, Кетрин Ештон и специјалниот претставник на Генералниот секретар на ООН, Јан Кубиш.

Министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, ќе учествува на на состанокот за безбедносната ситуација и процесот на транзиција во Авганистан и за новата мисија на НАТО по 2014 година, „Одлучна поддршка“.
XS
SM
MD
LG