Достапни линкови

Утре и задутре самит на Г 7 во Брисел


Лидерите на Групата седум водечки индустриски земји неделава во Брисел се очекува да ја потврдат нивната подготвеност за интензивирање на санкциите против Русија во врска со нејзините акции во Украина.

Самитот утре и задутре беше првобитно планиран да се одржи како средба на Г-8 во руското црноморско одморалиште Сочи, но беше презакажан како Г-7 самит во Брисел откако Русија го анектираше Крим од Украина.

Според дипломатски извори, лидерите на Г 7 ќе наметнат дополнителни санкции против Русија ако тоа го налагала ситуацијата.
XS
SM
MD
LG