Достапни линкови

САД ја напуштаат базата Манас во Киргистан


Соединетите Држави денеска и официјално ја затворија базата во Манас, Киргистан, која ја користеа како транзитна за транспорт и снабдување на силите во Авганистан. Американскиот амбасадор во Киргистан, Памела Спретлен изјави денеска дека и последниот член на персоналот ќе ја напушти базата оваа недела. Американците ја користеа оваа база од декември 2001-ва година.
XS
SM
MD
LG