Достапни линкови

Утре, претседателски избори во Сирија


Башар ал Асад
Околу 15 милиони сиријци утре ќе гласаат на претседателските избори на кои се очекува да победи сегашниот претседател Башар ал Асад. Изборите ќе бидат оджани само во подрачјата кои се под контрола на сиријските власти што, според некои проценки, е 40 насто од целата територија на Сирија. Асад се кандидира за трет седумгодишен мандат и покрај бунтот против неговиот режим кој се претвори во граѓанска војна во кој досега загинаа над 160 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG