Достапни линкови

Успешен тест на авионот на соларна енергија


Швајцарските пилоти Бертран Пикард и Андре Боршберг успешно го завршиле првиот пробен лет на нивниот авион на соларна енергија со кој се надеваат во идната година да ја прелетаат Земјата. Летот бил изведен денеска над Швајцарија и траел два часа и 17 минути. „Солар Импулс 2“ има четири проперлерски мотори и распон на крилата од 72 метра, а тежи само нешто над два тона.
XS
SM
MD
LG