Достапни линкови

ЕУ, Украина и Русија на средба за спорот со гасот


Претставници на ЕУ, Русија и Украина ќе се сретнат во Берлин на 30 мај со цел да се обидат да го решат спорот со гасот меѓу Москва и Киев. Рускиот гигант Газпром соопшти дека долгот на Украина ќе ја достигне цифрата од 5,2 милијарди долaри до 7 јуни, а крајниот рок за негова наплата е 2 јуни.
Рускиот министер за енергија Александар Новак изјави дека Украина до 30 мај мора да плати барем две милијарди долари или ќе се соочи со недостиг од гас.
XS
SM
MD
LG