Достапни линкови

Парламентот во Абхазија бара оставка од Претседателот


Александар Анкваб
Парламентот на грузискиот сепаратистички регион Абхазија усвои мерка во која се повикува претседателот на регионот да се повлече од функцијата. Само 21 член на Парламентот од 35 биле присутни на седницата кога се одржало гласањето за Александар Анкваб да поднесе оставка пред официјално да му заврши амндатот. Опозицијата соопшти дека формирала привремен совет на народот со цел да се зачува редот во регионот.
XS
SM
MD
LG