Достапни линкови

Вартоломеј: Аја Софија да остане музеј


Васеленскиот патријарх Вартоломеј, по најавите дека в неделa во Аја Софија во Истанбул ќе се одржи муслиманска молитва изрази надеж дека тој визатниски храм ќе остане само музеј. Доколку дојде до молитвата, тоа ќе биде по прв пат од 1923 година кога храмот под претседателот Кемал Ататурк беше претворен во музеј.
XS
SM
MD
LG