Достапни линкови

Ал Сиси води на изборите во Египет


Почетното пребројување на гласовите од претседателските избори во Египет покажува дека поранешниот воен командант на земјата, Абдел Фатах ал-Сиси, води со околу 93 проценти од гласовите. Ова се резултатите од околу 15 проценти од избирачките места во земјата.
Сиси, кој го собори исламистичкиот претседател Мухамед Морси во јули минатата година, се очекува да го порази единствениот кандидат на изборите Hамаден Сабах.
По три дена од гласањето кое заврши синоќа Муслиманското братство на Морси ги повика своите приврзаници да ги бојкотираат изборите.
XS
SM
MD
LG