Достапни линкови

Тензично затишје во Доњецк


Доњецк
Тензичен мир владее денеска во украинскиот град Доњецк откако вчера десетици про-руски сепаратисти заганаа во борбите со украинските сили. Интензивни престрелки имало и изутрината, а борбени авиони повремено го надлетуваат градот. Ново-избраниот претседател на Украина Петро Порошенко во интревју за германскиот весник Билд изјави дека се одвива анти-теророристичка операција во источна Украина. Официјална Москва, пак, смета дека воените акции во источна Украина уште повеќе ќе ја продлабочат кризата.
XS
SM
MD
LG