Достапни линкови

Како се откри името на агентот на ЦИА во Авганистан


Главниот адвокат на претседателот Барак Обама добил задача да истражи како име на висок официјален претставник на ЦИА во Авганистан е случајно откриено на илјадници новинари.
Портпаролката на Белата куќа Кетлин Хајден изјави дека главниот советник на Нил Егелстоун, исто така, ќе даде препораки и за тоа како да се обезбеди такво нешто не се случи повторно.
Името на службеникот беше вклучено од страна на персоналот на американската амбасада на листата на американски официјални лица кои се сретнаа со Обама за време на ненајавена посета на Авганистан на 25 мај.
Листата беше испратен во "Вашингтон пост" од новинар кој потоа ја испрати до прес листата на Белата куќа.
XS
SM
MD
LG