Достапни линкови

Ахмети - идејата на Нимиц е добра, а доцнењето за решение на спорот е опасно


Последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц претставува добра основа за компромис и сега по завршувањето на изборите во Македонија и Грција, страните треба што е можно поскоро да седнат и да разговараат за оваа идеја се наведува во соопштението на ДУИ, по средбата на лидерот Али Ахмети со генералниот директор за политички прашања на Министерството за надворешни работи на Шведска Торбјорн Солстром и шведскиот амбасадор во Македонија Матс Стафансон.
Секое задоцнување за реализација на идејата, според соопштението на ДУИ, претставува опасност за земјата и регионот.
XS
SM
MD
LG