Достапни линкови

Инспекторите за хемиско оружје во Сирија, безбедни


Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти дека нејзините инспектори во Сирија биле нападнати, но оти сега биле на безбедно и се враќале во базата.
Претходно, сириското министерство за надворешни работи соопшти дека 11 инспектори биле киднапирани за време на нивната сегашната мисија во таа земја. Тоа навоно се случило во провинцијата Хама од бунтовници кои се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад. Организацијата испрати тим во Сирија за да ги истражи наводите дека во провинцијата Хама бил користен отровен гас.
XS
SM
MD
LG