Достапни линкови

Јацењук: Газпром и должи гас на Украина


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук денеска изјави дека руски Газпром, откако Москва го анкетираше Крим, не и испорачал на Украина над две милијарди кубни метри гас во вредност од милијарда долари. Тој додаде дека ако до 29 овој месец не биде постигнат договор околу овој спор тогаш Киев ќе го тужи Газпром пред Меѓународниот арбитражен суд во Стокхолм. Претходно, шефот на Газпром Алексеј Милер изјави дека Русија ќе чека до 30 мај Украина да го плати долгот за гасот од над 2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG