Достапни линкови

Нигериската војска знае каде се киднапираните девојчиња


Високи претсавници на војската на Нигерија соопштија дека откриле каде се наоѓаат над 200 девојчиња грабнати од милитантната исламистичка организација Боко Харам, но ја отфрила можноста да употребат сила за нивно спасување. Тоа, според нив, би претставувало смртна опасност за девојчињата кои беа киднапирани пред седум недели. Нигеријската војска и владата се соочија со големи критики дома и во светот, бидејќи не се обидуваат да ги спасат девојчињата.
XS
SM
MD
LG