Достапни линкови

ЕУ подготвена да соработува со Порошенко


Петро Порошенко
Европската унија денеска изрази подготвеност за тесна соработка со идниот украински претседател Петро Порошенко кој победи на вчерашните избори. Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија Херман Ван Ромпуј и Жозе Мануел Баросо оценија дака успехот на украинските избори претставува голема етапа за смирување на тензиите и за враќање на безбедноста во Украина. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска ја изрази подготвеноста на Москва за прагматичен и рамноправен дијалог со новите власти во Киев.
XS
SM
MD
LG